Richter visí v Lidicích

Věděli jste, že jeden z nejvýznamnějších obrazů je trvale vystaven v Lidicích? Je to nejcennější dílo světového poválečného umění, které se v Čechách nachází a jmenuje se Onkel Rudi (Strýc Rudi). Jeho cena je odhadována na 8 milionů EUR a je dílem pravděpodobně nejdražšího žijícího umělce na světě – Gerharda Richtera (*1932).

Gerhard Richter, Strýc Rudi, olej na plátně. Zdroj: webové stránky Památníku Lidice – audioprůvodce.

Gerhard Richter, Strýc Rudi, olej na plátně. Zdroj: webové stránky Památníku Lidice – audioprůvodce.

 

Příběh

Jak je možné, že se k nám takový obraz dostal do stálé sbírky? Příběh začíná už v roce 1942. Britský lékař a politik sir Barnett Stross byl tak pohnut tragickým osudem Lidic, že okamžitě zahájil kampaň na obnovu Lidic s názvem „Lidice Shall Live“ – a kampaň se mu, jak víme, povedla. Protože umění je to, co společnost zakládá, požádal umělce z celého světa, aby Lidicím ze solidárnosti věnovali některé své dílo. Sbírka byla dovršena v roce 1967 – s úmrtím sira Strosse a rok před okupací Československa.

 

5 důvodů proč je lidická sbírka zajímavá

  1. Protože obsahuje 500 uměleckých předmětů z 29 zemí. Mnoho z děl je paradoxně z Německa. Ta přivezl tehdy začínající, dnes už ovšem světový "pan" galerista René Block z Berlína v roce 1968, doslova za pět dvanáct…

  2. Protože tito umělci před 50 lety rozhodně nebyli na vrcholu aukčních žebříčků. Dnes se ale jejich práce prodávají za sta tisíce a miliony. Ponaučení: sbírej a nakupuj umění s láskou a ono se to dřív nebo později zúročí (což platí o většině činností).

  3. Protože se pohybujeme kolem 60. let 20. století, kdy se formoval konceptualismus. Opravdový konceptualismus. Žádné konzervativní realistické malby zde proto nehledejte. Konceptuální umění je postavené na myšlence, nikoliv na tradici výtvarného umění, a proto ho podle návodu může stvořit každý. Ano, koncept znamená to, že si třeba otevřete výstavu, na které jsou k vidění jen holé zdi, své obrazy prohlásíte za neviditelné a celou expozici nazvete „Prázdno" – přesně tak to udělal Yves Klein v roce 1958.

  4. Protože tam uvidíte třeba také dílo od pána, který si v roce 1965 potřel hlavu medem, posypal se zlatem a rozprávěl takto s mrtvým zajícem. Ten stejný pán zabalený do plsti předčítal takto v roce 1974 v New Yorku poezii živému kojotovi. Jmenuje se Joseph Beuys (1921 – 1986) a řadí se k dvacítce nejvýznamnějších výtvarníků světových aukčních síní.

  5. Protože do této světové sbírky přispěli také čeští výtvarníci – Olbram Zoubek, sestry Válovy, Pravoslav Kotík, František Jiroudek a další.

Exponát Josepha Beuyse s názvem Pro Lidice. Zdroj: webové stránky Lidické galerie

Exponát Josepha Beuyse s názvem Pro Lidice. Zdroj: webové stránky Lidické galerie

 

Kdo je Richter?

Gerhard Richter (1932) maluje obrazy abstraktní i hyperrealistické. Přesto by se dal možná zařadit do směru německého expresionismu. Zobrazení pocitu je zásadní a je třeba ho ukázat v jeho bezprostřednosti, syrovosti a neidealizovanosti. Klidně i v disharmonii, avšak jasně a obnaženě. Richter kombinuje malbu s fotografií, mnoho děl je monochromních – to znamená, že nejsou barevná. V nedávné podzimní londýnské aukci Sotheby´s bylo vydraženo Richterovo abstraktní plátno „Garten“ za 10,2 milionů liber. Vydražitelem tohoto nádherného obrazu by měla být CEFC Europe s centrálou v PrazeMalba Garten od Gerharda Richtera vydražená v podzimní večerní aukci v Sotheby´s v Londýně. Zdroj:  webové stránky aukční síně

Malba Garten od Gerharda Richtera vydražená v podzimní večerní aukci v Sotheby´s v Londýně. Zdroj: webové stránky aukční síně

Zatím vůbec nejdražším Richterovým obrazem prodaným v aukci je Abstraktes Bild (Abstraktní obraz) z roku 1986. Vydražil se v londýnském Sotheby’s za 30 mil. liber (cca 886 CZK), což činí z Richtera nejdražšího žijícího výtvarníka.

 
Abstraktes Bild, 1986, olej na plátně, 300,5 x 250,5 cm. Zdroj:  Theguardian.com

Abstraktes Bild, 1986, olej na plátně, 300,5 x 250,5 cm. Zdroj: Theguardian.com

A kdo je Strýc…?

Obraz vlastního strýce v uniformě Wehrmachtu namalovaný podle fotografie a darovaný Lidicím. Do tématu nezasvěcení by si mohli myslet, že jde snad o výsměch či pokus o kontroverzi. Není tomu tak. 


Nejen Richter, ale i jiní němečtí výtvarní z generace, které se nějak dotkly činy Hitlera, se museli potýkat s podobně jednostranným pohledem. Minulost je součástí historie, nelze ji smazat, jen ji s důsledky přijmout a poučit se z ní. Obraz je příkladem reflexe národní minulosti. Vypovídá o smrti, bolesti a vzpomínkách. Je reakcí na násilí a nesvobodu. Malba, který vypadá jako neostrá rozmazaná fotografie, může odkazovat ke skutečnosti, která je skrze naše vnímání nezřetelná a nejasná.

 

Galerie v Lidicích je až na několik svátků otevřena denně od 9:00 do 16:00/17:00 (dle ročního období).

Vstupné je vskutku lidové – 90,- za dospělého jde rozhodně skousnout… 

Podrobnější informace včetně audio-prohlídek jsou k dispozici přímo na stránkách galerie.

S díky paní Mgr. Lubě Hédlové, kurátorce Lidické sbírky.